Historie klubu

.

První zmínky o tom, že v Brně existoval skútr klub sahají přibližně do roku 1961, tehdy ale pod názvem klub skútristů pod organizací Svazarmu. Ale bohužel je to vše, co o tehdejším klubu víme.

Při založení novodobého klubu asi roku 1982, byli nadšenci pro skútry Radek Svoboda, Ivan Hrubý a Zdeněk Páral. A asi o rok později se přidal Radek Čížek a tito zakládající členové si dali jméno SCOOTER CLUB BRNO. Jezdili na společné akce, a výlety jako např. k Vranovské přehradě apod. Časem se klub rozrůstal o další členy. V r. 1986 Jára Tauchman, v r. 1991 Petr Fiala a Miloš Fiala, v r. 1992 Tomáš Borovec, Stanislav Borovec ml. a Jirka Hájek, v r. 1993 Stanislav Borovec st. a v r. 1994 Jarda Pospíšil a Zbyněk Čáp.

V roce 1993 má Scooter club Brno jedenáct stálých členů a několik příležitostních příznivců. K tomuto roku se podařilo členům klubu získat téměř kompletní typovou řadu skútrů Československé výroby. Jako jsou Manet, Tatran, Čezeta 501, 502, Druzetu a tříkolku ČZ 505. Hlavním cílem a myšlenkou bylo mít skútra v původním stavu tak, jak opustil výrobní závod.

Mezitím však začala přicházet iniciativa z jiných stran. Ve veteránském časopisu se objevil inzerát z Prahy jako výzva pro založení skútr klubu. Přes jiný inzerát se seznámili v roce 1995 dva současní členové klubu (Hanuš Čermák  a Marcel Malypetr pozn. red.) a začali na dálku spřádat úvahy o vzniku skútr klubu Čezeta. Odtud byl již krůček k oslovení Standy Borovce st. a svolání zakládajícího srazu skútr klubu na Výstavišti v Brně, který se konal 19.4.1997 (sešlo se 18 zakládajících členů). Tam byl také Stanislav Borovec zvolen za prvního prezidenta klubu.

zaloz_klubu_a_mzaloz_klubu_b_mzaloz_klubu_c_mzaloz_klubu_d_m

V následujících letech klub vystupoval pod jménem SKÚTR KLUB BRNO  a podařilo se zlegalizovat možnost užívání ochranných známek ČZ a Čezeta. Vznikla tradice pravidelného zahájeni sezóny (před bránou Brněnského výstaviště), tradice celorepublikového jarního skútr srazu (konaného v různých koutech republiky), skútr klub získal na popularitě, a rozšířil své řady. V prvních letech fungování klubu byly hlavními iniciátory klubu především prezident Standa Borovec a Hanuš Čermák.

V roce 2002 se klub přejmenoval na SKÚTR KLUB ČEZETA. Došlo k tomu při klubovém hlasování na jarním srazu na Pálavě. Pod tímto názvem skútr klub vystupuje doteď.

V roce 2007 byl předsedou klubu zvolen Bohumil Rychtecký z Brna. Od něj pomyslné žezlo předsedy klubu převzal Miroslav Gerža z Brna, který je zároveň i tvůrcem a administrátorem webových stránek klubu www.skutrklub.cz.

Klub pořádá každoročně Sraz skútrů Čezeta, Tatran, Manet a dalších značek. Setkání probíhá vždy na jiném místě republiky, trvá celý víkend včetně kulturního programu. Pravidelně se účastní i majitelé historických skútrů ze Slovenska, Polska a Německa. V roce 2008 to bylo dokonce se zápisem, do České knihy rekordů – 59 skútrů Čezeta na náměstí v Pelhřimově.

Předseda Skútr klubu Čezeta:

Jitka Kubálková
jitka@skutrklub.cz

Administrátor stránek:

Miroslav Gerža
admin@skutrklub.cz

Javoříčko 2019

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account